گزارش برنامه جلوه افلاک در گنبد مینا

اینفوگرافی | آپولو 13
بهمن 18, 1394
افتتاح جشنواره سین
فروردین 2, 1395

اولین همایش، از سلسله همایش‌های ترویجیِ گروه نجومی «سارُوس»، با حضورِ فضانوردِ روس، بعدازظهر پنج‌شنبه در سالن پلانتاریوم گنبد مینا برگزار شد.

photo_2016-02-25_17-04-12

 

در این همایش، سیروس برزو، روزنامه‌نگارِ تاریخ و فناوریِ فضایی به نقد سازوکارهای آموزشِ همگانی در ایران پرداخت و گفت: «جامعه‌ای که به راحتی فریب می‌خورد که آرمِ پپسی‌کولا با لیزر بر ماه می‌افتد، یا این‌که انسان به ماه سفر نکرده‌است و …، جامعه‌ای است که اُرگان‌هایی که وظیفه‌شان همگانی‌کردنِ علم بوده، این رسالت را انجام نداده‌اند.»

الکساندر لازوتکین، فضانورد و مهندس مکانیک روسی، دیگر سخنران برنامه بود که با خوش‌رویی به زبان فارسی «سلام» کرد و با اشاره به فیلم پلانتاریوم «سفر به ماه» پخش‌شده، اشاره کرد: «با دیدنِ این فیلم، دل‌ام می‌خواهد دوباره به فضا پرواز کنم.» این فضانورد بازنشسته، در ادامه به توضیحِ سیستم آموزش فضانوردی در سازمان فضاییِ روسیه و سختی‌ها و لذت‌های این آموزش می‌پردازد.

photo_2016-02-25_17-04-36

از حاضران در این جلسه که عموماً دانش‌جویانِ رشته‌های مرتبط و علاقه‌مندان این حوزه بودند، کودکی ۶ ساله از لازوتکین درباره این‌که «چه کار کند تا فضانورد شود؟» می‌پرسد، این مُروجِ علوم فضایی روس، در پاسخ به این سؤال اظهار داشت: «بچه‌ها از من می‌پرسند چه نوع دانشی را باید یاد بگیرند، من می‌گویم تمامِ دانش‌ها را. فضانوردشدن راحت است؛ باید در وهلهٔ اول سلامت‌اش خوب باشد و دوم، دانش داشته باشد. هنگامی که این کودک بزرگ شود، زمانی می‌رسد که ما به مریخ سفر خواهیم کرد، کسانی از زمین به مریخ پرواز خواهند کرد که با دانشِ بسیار باشند.» ایشان در ادامه اضافه کردند: «فقط می‌توانم برای این پسر ۶ ساله آرزو کنم که فضانورد بشود، چون می دانم که در فضا چیز بدی نیست که یادش بدهند»

photo_2016-02-25_17-04-02

 

گفتنی است در حاشیهٔ این برنامه، گروه «سارُوس» با پخش و توضیحِ فیلم‌های ترویجی در مورد تاریخ و تکنولوژی علوم فضایی و نیز به نمایش‌گذاشتنِ تجهیزات موزه «انسان و فضا» _ مجموعه‌ای که سیروس برزو طی سالیان گردآوری کرده‌است_با مخاطبان به گفت‌وشنود پرداختند.

از حواشیِ مبتکرانهٔ این برنامه، غرفه‌ای بود که با عنوان «چالش انتخاب نام برای سیاره نُهم» مخاطبان را به انتخابِ نام و دریافت اطلاعات دربارهٔ این سیارهٔ احتمالی تازه‌یافت‌شده دعوت می‌کرد. در این چالش قرار است با هشتگ xplanet# در شبکه‌های اجتماعی، ضمن انتقال اطلاعات دربارهٔ این جرم، اسامی‌ِ پیش‌نهادیِ مخاطبان جمع‌آوری شده و در صورت تأیید نهایی این جرم به عنوان سیاره نهم، به سازمان فضایی ناسا ارسال شود.

photo_2016-02-25_17-04-47

 

عکس‌ها از:

 

– ویدا رشید

– سعید جعفری

– محمد مهدی عسگری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.