کشف سیاراتی با اتمسفرِ سکونت پذیر

فوبوس و دیموس از کجا آمده اند؟
شهریور 2, 1395
اینفوگرافی | پروکسیما بی
شهریور 10, 1395

جوّنگاری سیارات فراخورشید توسط هابل

برای اولین بار منجمین با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل، مطالعه‌ای بر روی هوا کره‌ی دو سیاره‌ی فرازمینی انجام دادند و نشانه‌هایی از احتمالِ سکونت‌پذیری این دو سیاره یافته‌اند. به‌طور ویژه‌ای آن‌ها دو سیاره‌ی “TRAPPIST 1” و “TRAPPIST 2” را که تقریباً ۴۰ سال نوری از ما فاصله‌دارند، موردمطالعه قراردادند و متوجه شدند که این دو سیاره جوِّی پف‌کرده و پر از هیدروژن ندارند، چیزی که در سیارات گازی و غول‌های مشتری مانند یافت می‌شود. کمبود هیدروژن و هلیوم در جوّ یک سیاره، احتمال سکونت‌پذیری آن سیاره را بالا می‌برد چرا که سیاراتی که جوّ آن‌ها آکنده از هیدروژن و هلیوم است همانند گلخانه عمل خواهند کرد و هوا کره‌ای آن‌ها متراکم‌تر خواهد بود که برای سکونت‌پذیری مناسب نیست.

“جولیِن دِویت” از موسسه‌ی فناوریِ ماساچوست، رهبری گروهی را بر عهده دارد که با استفاده از دوربینِ میدانِ عمیقِ شماره ۳ ی تلسکوپ فضایی هابل، سیارات را در نور نزدیک به فروسرخ موردمطالعه قرار می‌دهند. آن‌ها با استفاده از طیف‌نگاریِ نوری که از سمتِ سیاره‌ی موردنظر تابیده‌شده است، می‌توانند به نوعِ مواد شیمیایی تشکیل‌دهنده‌ی جوّ آن سیاره پی ببرند و تا زمانی که هیچ نشانه‌ای از جوّی آکنده از هیدروژن و هلیوم نمی‌یابند، بسیار هیجان‌زده به کار خود ادامه می‌دهند چون احتمالِ یافتن سیارات سکونت‌پذیر در این شرایط ممکن خواهد بود. این دو سیاره به دور ستاره‌ی کوتوله‌ی سرخ رنگی با حداقل سنّ ۵۰۰ میلیون سال، در صورت فلکی دَلو، در حال گردش هستند.

جوّنگاری سیّاراتِ فراخورشیدی توسط هابل.-عکس شماره ی 2

این دو سیاره برای اولین بار توسط تلسکوپِ “TRAPPIST” (TRAnsiting Planets and PlanetesImals Small Telescope) کشف شدند. تلسکوپ “TRAPPIST” یک تلسکوپ رباتیکی ساخت کشور بلژیک است که در رصدخانه‌ی جنوبی اروپا، واقع در شیلی، قرار دارد. سیاره‌ی “TRAPPIST-1b” مدار دایروی خود به دور ستاره‌اش را در ۱٫۵ روز و سیاره‌ی “TRAPPIST-1c” مدار خود به دور همان ستاره را در ۲٫۴ روز به اتمام می‌رسانند. این دو سیاره ۲۰ الی ۱۰۰ برابر، نسبت به فاصله‌ی زمین تا خورشید، به ستاره‌ی خود نزدیک‌تر هستند. چون ستاره‌ی آن‌ها یک کوتوله‌ی سرخ می‌باشد و نسبت به خورشید ما بسیار کم‌فروغ‌تر است، محققین فکر می‌کنند که این یکی از این دو سیاره، یا هر دوی آن‌ها، می‌توانند در کمربند حیاتِ مربوط به ستاره‌ی خود قرارگرفته باشند، جایی که شرایط دمایی برای وجودِ آبِ مایع فراهم است.

محققین امیدوار هستند که با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل بتوانند سیاراتی را با هوا کره‌ای باریک‌تر (همانند زمین و زهره که جوّ آن‌ها عناصری سنگین‌تر از هیدروژن دربر دارد و لذا متراکم‌تر است) جستجو و کشف کنند. مشاهداتی که در آینده توسط تلسکوپ “جِیمز وِب” نیز صورت خواهد گرفت این امکان را برای دانشمندان فراهم خواهد کرد که ترکیباتِ جوّ سیاره‌ی موردنظر را با جزئیاتِ بیشتری موردبررسی قرار دهند، از جمله شناسایی گاز دی‌اکسید کربن و اوزون در هوا کره‌ی آن‌ها و حتی بخار آب و متان! تلسکوپ وِب همچنین دمای سطح سیاره و فشار آن را نیز اندازه‌گیری خواهد کرد که فاکتورهای کلیدی در سکونت‌پذیری یک سیاره به شمار می‌آیند. نتایج این تحقیق در مجله‌ی علمی “Nature” منتشرشده است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.