تلسکوپ‌های دوقلوی کِک به‌روزرسانی می‌شوند

رصدخانه کِک اولین داده‌های علمی توسط ابزار جدید و پیشرفته خود موسوم به KCWI (Keck Cosmic Web Imager) را با موفقیت به ثبت رساند. این ابزار داده‌های سه‌بعدی را ثبت می‌کند که به نوعی مغایر رصدهای معمولی و دوبعدی هستند. این ابزار قادر است در یک عکس طول‌موج‌های مختلفی از یکشی را ثبت کند که به دانشمندان اجازه می‌دهد هر دو مشخصه جسم موردنظر را موردبررسی قرار دهند. مشخصه اول بعد فضایی جسم است و مشخصه بعدی بعد طیفی یا به عبارتی رنگ جسم موردنظر است.

همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌شود خوشه محلی معروف به M3 در سمت راست تصویر قرار دارد و جعبه‌ها مربوط به طیف ستارگان است و جعبه سبزرنگ بیش‌ترین تفکیک طیفی KCWI را نشان می‌دهد. هر ستاره طیف بسیار غنی از خطوط جذبی دارد که اطلاعات مربوط به سرعت ستاره و ترکیبات آن در این طیف نهفته است.

ابزار KCWI بسیار حساس بوده و به طور ویژه برای ثبت طیفِ باکیفیت از اجسام آسمانی بسیار کم‌نور طراحی‌شده است. این ابزار قادر است کوچک‌ترین تغییرات در رنگ طیفی را با دقت بسیار زیادی تشخیص دهد. این دقت و حساسیت به منجمین کمک می‌کند تا اطلاعات بی‌شماری از اجسام آسمانی از جمله دما، حرکت، چگالی، جرم، فاصله و ترکیب شیمیایی که مشخصه‌های یکشی کیهانی است را به دست آورند. ۱۴ آوریل ۲۰۱۷، KCWI اولین نور را از مرکز چگالِ یک خوشه باستانی دریافت و تصاویر طیفی باکیفیت از آن تهیه کرد. منجمین و محققین که با استفاده از تلسکوپ کِک به پژوهش و تحقیق مشغول هستند این ابزار را بسیار پیشرفته و حائز اهمیت ارزیابی کرده‌اند و به نوعی آن را اتفاقی بزرگ در زندگی یک منجم تلقی می‌کنند! قابل‌ذکر است که این ابزار ۵ تن جرم دارد و هم‌اندازه یک تراکتور است و در روز ۲۰ ژانویه بر روی تلسکوپ ۱۰ متری کِک ۲ نصب‌شده است. به گفته متخصصین تلسکوپ کِک این ابزار همچنان تلسکوپ‌های کِک را در زمره پیشرفته‌ترین تلسکوپ‌های جهان نگاه خواهد داشت و برای درک ماده تاریک کمک شایانی خواهد کرد.

منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *