پیشگیری از هوای ابری تابشگر!

ساروس ۲۲
خرداد 13, 1396
خورشید دوقلو است یا قبلاً بوده؟
خرداد 31, 1396

برای هر زندگانی، باران موجب نشاط است اما در فضا یکی از بزرگ‌ترین خطرات برای فضانوردان بارانِ تشعشعات کیهانی است! برنامه‌ی تحقیقات بر روی انسان (Human Research Program) که تحت اجرا توسط ناسا می‌باشد، تابش فضایی را بر روی زمین در آزمایشگاه ملی بروخاوِن (Brookhaven) شبیه‌سازی می‌کند. این اقدامات به محققین کمک می‌کند تا در مورد تابش فضایی یونیزه اطلاعات بیشتری کسب کرده و فضانوردان را در سفر به مریخ از آسیب‌های احتمالی حفظ کنند.

تشعشع یکی از خطرناک‌ترین آسیب‌ها در فضا برای انسان‌ها به شمار می‌رود و شبیه‌سازی آن بر روی زمین کار بسیار دشواری است. احتمال آسیب به خصوص زمانی افزایش می‌یابد که فضانوردان به مدار پایینی زمین (Lower Earth Orbit) که در خارج از مغناطیس کره (مغنتوسفر) قرار دارد، سفر می‌کنند. این مغناطیس کره در مقابل ذرات بارداری که از طرف خورشید به سمت زمین روانه شده‌اند و همچنین پرتوهای کیهانی کهکشانی که توسط ابرنواخترها تولید می‌شوند، به عنوان سپر عمل می‌کند.

این ذرات باردار می‌توانند برای انسان مضر باشند چون که به راحتی از پوست انسان به داخل بدن نفوذ می‌کنند و به سلول‌های بدن و همچنین DNA حاضر در مسیر حرکتشان آسیب‌های جدی وارد می‌کنند و بعد از آن شخص موردنظر به بیماری‌های پوستی یا سرطان دچار می‌شود. تشعشعات می‌توانند موجب آسیب سیستم عصبی مرکزی، سیستم قلبی و عروقی و چرخه‌های زیستی بدن فضانوردان شوند. متغیرهای محیط فضایی همچون میکرو گرانش، گاز کربن دی‌اکسید، کمبود خواب و غیره که موجب افزایش استرس می‌گردند، به همراه تشعشعات فضایی موجب تشدید اثرات مخرب می‌شوند. شبیه‌ساز پرتوهای پر انرژی کیهانی این اجازه را به محققین می‌دهد تا به راحتی نوع یون تابش شده و همچنین شدت آن را کنترل کرده و آزمایش‌های مختلفی را صورت دهند. جهت حمایت از این تجهیزات، کنترل‌های نرم‌افزاری نیز برای جابه‌جایی راحت از هدفی به هدف دیگر تعبیه‌شده است. سیستم خنک‌کننده‌ی منابع پرتوهای یونی (الکترونی) نیز طوری طراحی‌شده‌اند که بتوانند پاسخگوی جریان‌های پرانرژی یونی (الکترونی) باشند. این کنترل‌های دقیق و حساس این امکان را به محققین می‌دهد تا بتوانند دوزهای مختلف را برای تابش‌های متفاوت بررسی کنند. نتیجه‌ی این تحقیقات به محققین ناسا کمک می‌کند که لوازم محافظت از فضانوردان در مقابل تشعشعات کیهانی را طراحی و آن‌ها را بهبود ببخشند. از آنجایی که ناسا برای ارسال انسان به فضا و فواصل دورتر در حال آماده‌سازی ارگان‌های خود می‌باشد لذا چنین تحقیقاتی نیازمند توسعه و اجرا است تا خطرات احتمالی موجود در فضا برای بدن انسان بررسی و از آن‌ها جلوگیری شود. برنامه‌ی تحقیقات بر روی انسان (HRP)، برای جذب نیروهای داوطلب در ۳۰ ایالت آمریکا به دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها و محققین بورسیه تحصیلی اعطا می‌کند.

منبع: https://goo.gl/FsQjvJ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.