آیا خورشید در میان‌سالی کم‌فروغ می‌شود؟

آیا گوشته ماه مرطوب است؟
مرداد 16, 1396
شکار عملی زادوولد ستاره‌ای توسط ALMA
مرداد 16, 1396

خورشید، مادر منظومه‌ی شمسی، هم‌اکنون در میان‌سالی خود به سر می‌برد و طبق گفته‌ی محققین ممکن است فعالیت‌های مغناطیسی خود را کاهش دهد که درنهایت منجر به تغییرات دائمی در لکه‌های خورشیدی و شفق‌های قطبی که ما مشاهده می‌کنیم خواهد شد. به گفته‌ی محققین، خورشید تغییراتی در خود به وجود آورده است و ممکن است این تغییرات را تا پایان عمر خود نگه دارد. ساختار سطح خورشید، جایی که لکه‌های خورشید وجود دارند، به طور قابل‌ملاحظه‌ای ۲۳ سال است که تغییر کرده و به نظر کاهش فعالیت‌های مغناطیسی خورشید نیز ۲۳ سال پیش شروع‌شده است.

این تغییرات ساختاری می‌تواند پاسخگوی این سؤال باشد که چرا چرخه‌های خورشیدی در سال‌های اخیر ضعیف شده‌اند. داخل خورشید همانند قلب انسان همواره در حال تپیدن است! اما ضربان‌های خورشید در هزاران فرکانس متفاوت است نه مانند قلب در یک فرکانس ثابت و آرام! تغییرات فشار درون خورشید موجب این ضربان‌های متفاوت می‌شود؛ همان‌طوری که تغییر فشار در هوا موجب ایجاد صوت می‌شود. امواج صوتی ایجادشده درون خورشید خارج از محدوده‌ی شنوایی انسان است چون این امواج فرکانس‌های بسیار کوتاهی دارند. این امواج صوتی در لایه‌های داخلی و بیرونی خورشید ایجاد می‌شوند و می‌توانند اطلاعات زیادی درباره‌ی ساختار داخلی خورشید داشته باشند. به همین منظور دانشمندان به وسیله‌ی ابزارهایی نظیر «شبکه‌ی نوساناتِ خورشیدی بیرمنگام» پیوسته در حال اندازه‌گیری این امواج هستند. دانشمندان طی ۲۹ سالی که شروع به جمع‌آوری اطلاعات از امواج صوتی درون خورشید کرده‌اند.

اندازه‌گیری‌هایی در مورد نحوه‌ی تغییر فرکانس این امواج طی سال‌های ۱۹۸۸ تا ۱۹۹۲ انجام داده‌اند. از این اندازه‌گیری‌ها مشاهده می‌شود که امواج صوتی با فرکانس کوتاه در سال ۱۹۹۴ نسبت به معیار چهارساله به مقدار اندکی تغییر کرده‌اند، درحالی‌که امواج صوتی با فرکانس بلند تغییرات بیشتری نسبت به معیار چهارساله داشته‌اند و این تأییدی بر این امر است که تغییراتی ساختاری در لایه‌ی سطحی خورشید به وقوع پیوسته است.

با استفاده از این داده‌ها، محققین تغییرات در امواج صوتی با فرکانس بالا که در لایه‌های کم‌عمق خورشید به وجود می‌آیند را با تعداد لکه‌های موجود در سطح خورشید مقایسه کردند. به طور معمول این دو پارامتر به یکدیگر وابسته هستند و طی چرخه‌های ۱۱ ساله‌ی فعالیت‌های مغناطیسی خورشید به هم کم و زیاد می‌شوند. آنچه که اهمیت ویژه‌ای دارد این است که طی دو چرخه‌ی مغناطیسی اخیر خورشید، تغییرات در امواج صوتی با فرکانس بالا بیشتر از تعداد لکه‌های خورشیدی بوده است! علت این امر می‌تواند عدم شناسایی لکه‌هایی باشد که بسیار ریز و غیرقابل‌شناسایی بوده‌اند. اگر این‌چنین باشد و تعداد لکه‌های خورشیدی ریز بیش از مقدار قابل پیش‌بینی‌شده باشد و همه‌ی آن‌ها در لایه‌های کم‌عمق سطح خورشید محدودشده باشند، می‌توان نتیجه گرفت سطح خورشید در حال نازک شدن و فعالیت‌های مغناطیسی آن در حال کاهش پیدا کردن است. مدارک زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد ستارگان خورشید مانند در میانه‌ی عمر خود فعالیت‌های مغناطیسی خود را کاهش می‌دهند اما این تغییرات در طی هزاران سال به وقوع می‌پیوندد. لازم به ذکر است که تغییرات مشاهده‌شده اولین باری نیست که خورشید از وضعیت عادی خود منحرف می‌شود و پیش از این نیز چنین تغییراتی مشاهده‌شده است. دانشمندان معتقد هستند که چرخه‌های ۱۱ ساله‌ی خورشیدی تنها فعالیت‌های دوره‌ای نیستند و چرخه‌هایی دیگری نیز وجود دارند و به همین دلیل برای شناخت بیشتر فعالیت‌های خورشیدی باید به مشاهده و جمع‌آوری اطلاعات از مادر منظومه‌ی شمسی ادامه داد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.