زحل همچنان ناگفته‌ها برای گفتن دارد

داستان ۳ شهر ستاره‌ای
مرداد ۱۶, ۱۳۹۶
رعد ۲۴| یکی بود هیچی نبود
مرداد ۳۱, ۱۳۹۶

زحل همچنان اسرار زیادی را قبل از پایان مأموریت فضاپیمای کاسینی افشا می‌کند. فضاپیمای کاسینی ناسا هم‌اکنون در میانه‌ی راه خود در شیرجه‌ی بزرگ از بین زحل و حلقه‌هایش قرار دارد که پیرو سری مأموریت‌های مداری است که اواخر سال ۲۰۱۶ آغاز و پایان آن در ماه سپتامبر ۲۰۱۷ خواهد بود. طبق گفته‌ی محققین، کاسینی همچنان اطلاعات شگفت‌انگیزی از زحل و حلقه‌هایش مخابره می‌کند و نباید یک بیت از داده‌های آن به هدر رود! هم‌اکنون کاسینی در ۱۶امین مدار از مجموع ۲۲ مدار هفتگی خود قرار دارد که به نزدیکی ۱۹۰۰ مایلی از ابرهای سطوح بالای سیاره‌ی زحل رسیده است! این نه تنها به دانشمندان اجازه می‌دهد میدان مغناطیسی سیاره را از نزدیک مورد بررسی قرار دهند، بلکه این امکان را هم فراهم می‌کند تا از گازهای موجود در لایه‌های بالایی زحل نمونه‌برداری انجام دهند. این دورهای نهایی بسیار پر خطر به حساب می‌آیند چرا که کاسینی می‌بایستی با سرعت ۷۷هزار مایل بر ساعت از بین صفحه‌ی حلقه‌ها عبور کند.

یکی از یافته‌های جدید و جالب‌توجه کاسینی آن چیزی است که این کاوشگر نیافته! یعنی تفاوت مشخصی که در شیب بین محور چرخشی و میدان مغناطیسی زحل وجود دارد. مغناطیس‌سنج کاسینی این نکته را کشف کرده است که قطب مغناطیسی زحل (که توسط هیدروژن فلزی مایع موجود در هسته‌ی آن به وجود می‌آید) به خوبی با محور دورانی این سیاره هم‌خط شده است، به طوری که اختلاف بین آن‌ها به کمتر از ۰٫۰۶ درجه می‌رسد. این هم‌خطیِ دقیق همچنین طول روز واقعی در زحل را تحت تأثیر قرار می‌دهد. هنگامی که ابرهای پرچرخش زحل در نزدیکی استوای این سیاره هر ۱۰ ساعت و ۱۴ دقیقه یک دور می‌زنند، قطبین آن با سرعتی متفاوت‌تر در حال چرخش هستند چرا که سیارات گازی همانند سیارات سنگیِ یکپارچه در حال چرخش با سرعت ثابت نیستند. هر تغییر قابل‌ملاحظه‌ای در شیب بین محور دورانی سیاره و میدان مغناطیسی آن موجب خواهد شد سیاره تکان بخورد و سرعت دورانی‌اش دست‌خوش تغییر شود. از آن جایی که دانشمندان نمی‌توانند این تکان خوردن‌ها را اندازه‌گیری کنند بنابراین طول روز بر روی سیاره‌ی زحل همچنان معما باقی می‌ماند!

IDL TIFF file

دانشمندان همچنین با استفاده از ابزارهای موجود بر روی کاسینی اقدام به نمونه‌برداری از جو ضعیف خارجی و نیز از حلقه‌های آن کرده‌اند. دستگاه طیف‌نگار جرم خنثی و یونی (INMS) برای نمونه‌برداری از جو زحل و تحلیل‌گر غبار کیهانی (CDA) نیز برای نمونه‌برداری از حلقه‌های زحل مورد استفاده قرار گرفته‌اند. چنانچه کاسینی به اعماق بیشتری از جو زحل نفوذ کند، INMS قادر خواهد بود نمونه‌های بیشتری از جو این سیاره گردآوری کند و حین این سفر قطعا تصاویر جدید و بهتری از سطح این سیاره به زمین مخابره خواهد شد. مأموریت کاسینی سال ۱۹۹۷ آغاز شد و در اواخر عمر خود به سر می‌برد.

منبع

دیدگاه ها بسته شده است