شکار عملی زادوولد ستاره‌ای توسط ALMA

آیا خورشید در میان‌سالی کم‌فروغ می‌شود؟
مرداد ۱۶, ۱۳۹۶
داستان ۳ شهر ستاره‌ای
مرداد ۱۶, ۱۳۹۶

مشاهدات جدید آرایه‌ی تلسکوپی موسوم به ALMA، یک ستاره‌ی در حال متولد شدن را نشان می‌دهد که یک باد ستاره‌ای از حاشیه‌ی دیسک گازی که آن را تغذیه می‌کند را به اطراف می‌پراکند. یک ستاره‌ی خورشید مانند در فاصله‌ی ۵۰۰ سال نوری از زمین با نام BHB07-11، که جوان‌ترین ستاره از خوشه‌ی ستاره‌ای تازه متولد شده‌ای است که به دور هم در سحابی لوله واقع در صورت فلکی حوا گرد آمده‌اند، در حال شکل‌گیری است.

ستاره‌های نمونه در این خوشه یک ابر گازی بزرگ را دور خود به دام انداخته‌اند، اما هنوز شروع به اشتعال نکرده‌اند و همچنان در حال رشد و تغذیه از دیسک غباری اطراف خود هستند. هم اکنون مشاهدات جدید ALMA جزئیات نفیسی از این ستاره و دیسک غباری اطرافش را آشکار ساخته که به منجمین کمک می‌کند تا سؤالات خود در خصوص نحوه‌ی شکل‌گیری ستارگان را پاسخ دهند. یکه جنبه از مسئله که درک آن پیش از این بسیار دشوار بود این است که چگونه دیسک گازی با فشرده شدن تکانه‌ی زاویه‌ای ذاتی خود را به مرور از دست می‌دهد! درحالی‌که این گاز تمایل به حفظ گشتاور زاویه‌ای خود دارد.

مشاهدات ALMA از  BHB07-11 این فرآیند را به طور عملی نشان می‌دهد. مشاهدات در چهار مجموعه از طول موج‌های متفاوت انجام گرفته‌اند. اولی در طول موج ۱٫۳ میلی‌متری که حتی گرمای بسیار اندکی که از غبار سرد تشعشع می‌شود را به دام می‌اندازد. تصاویر در این محدوده از طول موج نشان می‌دهند که دیسک غبار منبع تغذیه‌ی ستاره به شمار می‌رود که در فاصله‌ی ۸۰ واحد نجومی، معادل دو برابر فاصله‌ی پلوتو تا خورشید، از ستاره‌ی مورد نظر قرار دارد. سه مجموعه‌ی دیگر از طول موج‌ها، تابش‌های عمده‌ی مولکولی (دو ایزوتوپ کربن مونواکسید و فرمالدهید) را ثبت می‌کنند که فعالیت‌های گازی را درون دیسک گازی نشان می‌دهند.

این تصاویر نشان می‌دهند که در حاشیه‌ی دیسک گازی، در فاصله‌ی ۹۰ الی ۱۳۰ واحد نجومی از ستاره، نیروهای مغناطیسی و مرکزی با هم ترکیب می‌شوند تا یک باد برافروخته راه بیندازند! در تصویر شماره ۳ نقطه‌ی مورد نظر مشخص شده است. آنچه که روی می‌دهد این است که گازها و غبارهای موجود درون دیسک به درون و به سمت ستاره ریزش می‌کنند و میدان‌های مغناطیسی را با خود به سمت ستاره می‌کشند. این فرآیند همچنان روی می‌دهد اما ذرات گازی که بالا یا پایین دیسک گازی قرار دارند توسط نیروی مرکزی از امتداد خطوط میدان‌های مغناطیسی دفع می‌شوند. مشاهدات اخیر ALMA اولین دست‌یافته‌ها در مورد مکان دقیق این فعل‌وانفعالات را نشان می‌دهد.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.